Şema Terapi Nedir?

Şema terapi, yetişkinlik döneminde yaşadığımız kişisel problemlerin çocuklukta oluşan “uyum bozucu şema” adı verilen psikolojik yapılardan kaynaklandığını ileri süren terapi yaklaşımıdır. Uyum bozucu şemalar; karşılanmayan duygusal ihtiyaçlarımız, travmalarımız ve çevremizden (anne babamızdan) öğrendiklerimiz neticesinde oluşur. Şema terapi bu uyum bozucu şemaları tespit etmeye ve onları değiştirmeye çalışır.

Şema terapiye göre temel psikolojik ihtiyaçlarımız; bağlanma, sevgi, duyguları ve ihtiyaçları ifade etme, özerklik, makul sınırlar, disiplin, kendi gibi olma ve oyun oynamadır. Bu ihtiyaçlar yıkıcı şekillerde engellenirse veya hiç karşılanmazsa uyum bozucu şemalar oluşur ve kişinin hayatında problemler yaratır. Örneğin küçükken kendi gibi olamamış ve oyun oynayamamış bir kişi büyüdüğünde eğlenmeyi bilmeyen, katı kurallara sahip biri olabilir. Yahut da küçükken özerklik ve cesaretlendirilme ihtiyacı karşılanmayan biri büyüdüğünde zorluklardan korkan, aşırı kaygılı biri olabilir. Bir diğer örnek ise küçükken duygu ve ihtiyaçları önemsenmemiş çocuk, büyüdüğünde kendini ifade etmekten çekinen, kendini değil başkalarını önceleyen biri olabilir. Şema terapi, danışanın bu ihtiyaçlarını sağlıklı yollarla karşılayabilir hale gelmesini amaçlar.

Şema terapi danışanın kendini anlaması için ve hayatında kalıcı değişiklikler yapabilmesi için pek çok teknik sunar.

Şema terapi psikodinamik terapi, bilişsel davranışçı terapi, geştalt terapi gibi çeşitli terapi yaklaşımlarını bütünleştiren zengin bir yaklaşımdır.

Seanslarımda şema terapi yaklaşımını kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: